Şeker Hastalığı Nasıl Anlaşılır?


şeker-hastalığı

1)      Şeker hastalığı insülin eksikliği, insülin direnci veya her ikisinin birlikteliği sonucu kanda şeker seviyesinin yükselmesine bağlı olarak ortaya çıkan, tüm vücudu etkileyen, tedavi edilmediği zaman ciddi hasarlar yapan önemli bir hastalıktır. Bundan dolayı hastalık tanısı konulduktan sonra aylık doktor kontrollerinizi asla ihmal etmeyin. İlaçlarınızı size söylendiği şekliyle mutlaka düzenli bir şekilde alın.

2)      İki şekli vardır: Erken yaşlarda ortaya çıkan şekli tip 1 olarak adlandırılır.Genellikle 30 yaşından önce başlar. Tip 2 ise daha ileri yaşlarda görülmekle birlikte bu her zaman kural değildir. Artan şişmanlık sıklığı nedeniyle daha erken yaşlarda da tip 2 şeker hastalığı görülme sıklığı artmıştır. Tip 2 şeker hastaları çoğunlukla kiloludur ve ailelerinde de şeker hastası olan kişiler bulunur.

3)      Tip 2 şeker hastası olma ihtimalinizi artıran nedenler nelerdir? 40 yaş üstü, ailede şeker hastalığı hikayesi, yüksek tansiyon, HDL kolesterol  40 mg/dl altında  ve trigliserid 250 mg/dl üzerinde, kalp ve damar hastalığı, şişman olmak ve özellikle göbek tipi şişmanlık(iç organ yağlanmasını-karaciğer- gösterir), polikistikover sendromu, gebeliğinde şeker hastalığı  hikayesi, 4,5 kilodan ağır bebek doğurma öyküsü, hareketsizlik.

4)       Şeker hastası olduğumuzdan ne zaman kuşkulanalım? Eğer çok fazla idrara çıkıyorsak ve çok miktarda idrar yapıyorsak, gece idrara çıkma varsa ve iştahımız çok fazla artmışsa bazen de çok yemek yemeye rağmen kilo kaybı, ağız kuruluğu varsa. Aşırı halsizlik, cilt ve idrar yolu iltihabı, tekrarlayan mantar hastalıkları, görme bulanıklığı, kaşıntı oluyorsa.

Tüm bu durumlardan farklı olarak çoğu zaman tip 2 şeker hastalığında hiçbir belirti olmaya bilir de veya hastalar var olan belirtileri başka nedenlere bağlayabilir.

5)      Açlık (en az 8 saatlik açlığı takiben) kanda ölçülen şeker 126 mg/dl üzerinde ise veya rastgele kanda ölçülen şeker seviyesi 200 mg/dl üzerinde ise büyük bir ihtimalle şeker hastasısınız.

6)      Tedavi sonrası beklenen kan şekeri düzeyleri HbA1c %6,5 altında olmalıdır, açlık şekeri 120mg/dl altında, tokluk şekeri ise 140 mg/dl altında olmalıdır.

7)       Peki şeker hastasıysak yiyecek ve içeceklerimizi nasıl ayarlamalıyız? 3 ana öğün+3 ara öğün şeklinde düzenlenmelidir. Biz ara öğünlerde mutlaka fındıköneriyoruz. Çünkü tüm araştırmalar göstermiştir ki fındık göbek kısmında oluşan yağlanmayı önler. Glisemik indexi 20 dir. Kan şekerini ani yükseltmez. HDL kolesterolü artırır ve LDL kolesterolü düşürür. Bol lif içerdiği için kabızlığı önler, bağırsakları korur ve şişmanlığı önler. beta-sitositerol içerdiği için damar sertliğini önler. Ve şeker hastalığın damara verdiği zararı en aza indirir.

8)      Mutlaka egzersiz yapılmalıdır. Hedefi hastaya göre farklılık göstermekle birlikte yarar sağlayabilmek için en az haftada 3 kez 20-30 dakika sürdürülmeli ve hasta için uygun en yüksek kalp hızına ulaşılmalıdır. İstenilen seviye haftada 150 dakika yani orta derece aktivitedir.

Egzersiz kan şekerini düşürür, kan insülin seviyelerini azaltır, insülin duyarlılığını arttırır. Egzersize yemeklerden en az 1,5-2 saat sonra başlanmalıdır. İnsülin kullananlar egzersizden önce bir ara öğün almalıdırlar.

9)      Bol posalı yiyecekler çok önemlidir,  verildiğinde(fındık) kan şekerinin düştüğü gözlenmiştir. Günde 20-35 g posa önerilmektedir. Her gün sebze, meyve, kepek (yulaf, buğday) veya kepeği ayrılmamış tahıl ürünleri, kuru baklagiller önerilir.

10)   Şeker hastalığında  yiyeceklerin zamanında ve önerilen miktarda yenilmesi çok önemlidir. Bu şekilde insülinin daha dengeli kullanımı ve dolayısıyla insüline olan ihtiyacın azalması sağlanır.

Şeker hastalığında, hipertansiyon, damar sertliği ve böbrek hasarını azaltmak için tuz alımı sınırlandırılmalıdır. Ayrıca Günlük en az 2,5 lt. su tüketilmelidir.

Şeker hastası olmak elbette dünyanın sonu değil. Doğru beslenme, düzenli hareket ve ilaçların düzgün kullanılması ile aşılabilecek bir rahatsızlıktır.

Bir önceki yazımız olan 2013 Kısa Elbise Modelleri başlıklı makalemizde kısa elbise modelleri, kısa kollu elbise modelleri ve mini elbise modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar:şeker hastalığı nasıl anlaşılır,şekerin yükseldiği nasıl anlaşılır,kan şekerinin yükselmesi nasıl anlaşılır,kan şekerinin yükseldigi nasıl anlaşılır,ekerin ykseldii nasl anlalr,eker ykselmesi nasl anlalr,eker hastal nasl anlalr,kanda şeker hastalığı anlaşılır mı,kandan şeker nasıl anlaşılır,şekerin yükseldiği nasıl

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>