Home / Sağlık / Hamilelikte Neler Tüketilmeli?

Hamilelikte Neler Tüketilmeli?

Bebeğin sağlıklı olması için hamilelikte yediklerimize çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Anne adayları bebeklerinin sağlıklı olması için hamilelik öncesinde demir ve folik asit takviyesi almalıdır. Çünkü folik asit tüketimi bebeğin sinir sistemi gelişiminde önemli bir etkiye sahiptir. Zeka gelişimi açısından ise anne adaylarının deniz ürünleri gibi ürünler tüketerek Omega 3 miktarını arttırmalarında yarar vardır. Hamilelik boyunca ise günde en az 3-4 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Hayvansal protein kaynağı olarak mutlaka et, tavuk, balık veya yumurta tüketilmesi önerilmektedir.

Anne adaylarının büyük kısmında gebeliğin ilerlemesi ile birlikte kabızlık sorunu görülür. Kabızlığın giderilmesi ve ödem olmaması açısından bol miktarda sebze ve meyve tüketilmesi, lifli ve kepekli yiyeceklerin tercih edilmesi gerekmektedir. Kuru baklagillerin ise haftada en az 3 defa tüketilmesi gerekir. İlk üç ayda sıvı ihtiyacı arttığı için bulantı ve kusma nedeni ile su kullanımına dikkat edilmelidir.

Hamilelikte çay ve kahve tüketimi önerilmemektedir. Çünkü kahvede bulunan kafein ve çayda bulunan tein maddeleri uyarıcı etkisi olan maddelerdir. Bitki çaylarının da hamileliğin özellikle ilk 3 ayında tüketilmemesi önemlidir. Çünkü bitki çayları metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip olduğu için düşük riskini hızlandırır.

Protein tüketimi bebeğin organlarının gelişimi açısından çok önemlidir. Bebeğin sinir sistemi ve beyin gelişiminde gebe kişinin aldığı aminoasit ve protein miktarı da doğru orantılı olarak bebeğin gelişimini etkiler. Bu nedenle hamilelikte sağlıklı ve bilinçli beslenme çok önemlidir.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme

Ebeveyn olarak yaptığımız en önemli şeylerden biri çocuklarımıza sağlıklı beslenme alışkanlıkları öğretmektir. Bunu yapmanın en iyi …