Home / Sağlık / Sıcaklarda Oruç Tutanların Bilmesi Gerekenler!

Sıcaklarda Oruç Tutanların Bilmesi Gerekenler!

Mübarek Ramazan ayı başladı bitiyor bile neredeyse. Bu mübarek ayın Oruç amelini yerine getirirken bazen insanlar fiziksel açıdan endişelerini dile getiriyorlar. Bu da birçok durumda uzun süre yemek ve içmekten yoksun kalan insanın iftar vaktinde veya genel olarak kötü beslenmesinden kaynaklanıyor.

Oruç tutan insanlar öncelikle genel gıda rejimine mutlaka dikkat etmelidirler. Oruç sadece beslenme meselesi değil. Buna düzgün uyması için insan tüm içgüdülerine kontrol etmeyi bilmelidir. Bu öneriler oldukça ciddiye laınması gereken önerilerdir. Oruç insanda özel ruhsal-psikolojik bir durum meydana getirir. Bu da insanın kendi nefsine kontrol etmesi gerektiğine işaret etmektedir. Bu tüm içgüdülere aittir. hem beslenme, hem kendini koruma, yalan söylememek, kendini kontrol etmeni bilmektirr. Burda sohbet sadece beslenme değil, hem gözün, kulağın da orucluğu söz konusudur. Bu bakımdan Oruç ruhsal-psikolojik bir durumdur, buna hazır olmak gerekir. Ne yazık ki, bazen sıradan beslenme ile özdeşleştirilmektedir.

Ramazan ayı yılın sıcak vaktine düştüğünden, vücut yüzeyinden gün boyunca buharlaşma yoluyla hayli sıvı salgılanır. Dolayısıyla oruç tutan insanlar günün sıcak zamanlarında, gölgelik yerlerde, serin yerlerde olsunlar ve mümkün olduğunca az hareket etsinler.

Oruç ayı sıcak günlere denk geldiğinden, sabah vakti çok miktarda sıvı almak gerekir. Aynı zamanda akşam da besin alımı sırasında sıvıyı bol tüketmek gerekir ki, gün boyunca kaybedilen sıvı vücutta tekrar depolanabilsin.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme

Ebeveyn olarak yaptığımız en önemli şeylerden biri çocuklarımıza sağlıklı beslenme alışkanlıkları öğretmektir. Bunu yapmanın en iyi …